Vyberáte okná na dom? Poradíme vám, ako sa orientovať v ich parametroch | postaviť dom

Hliníkové alebo plastové okná? Aká by mala byť hodnota tepelnej izolácie? Aby ste si vedeli vybrať okná, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať, pripravili sme pre vás krátky prehľad dôležitých parametrov.

Typ okna

Ako prvé by ste sa mali rozhodnúť pre konkrétny typ okna. Najčastejšou voľbou sú plastové okná, zvoliť si môžete aj hliníkové okná.

Plastové okná

Plastové okná sú rozumnou voľbou z hľadiska ceny a kvality. Prinesú vám rýchlejšiu návratnosť investície. Nie sú náročné na údržbu, postačí len raz za rok premazať kovania a vyčistiť tesnenia. Plastové okná majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, zabezpečiť bude však potrebné častejšie vetranie. Oslovia aj tých, ktorí majú radi jedinečný dizajn — plastové okná si môžete objednať laminované v dekóroch dreva.

Hliníkové okná

Hliníkové okná sa vyznačujú dlhou životnosťou a výbornou tvarovou stálosťou. Sú najlepšou voľbou na veľké presklené plochy, čo zvyšuje nároky na dlhodobú bezproblémovú funkčnosť. Hliníkové okná sú finančne náročnejšie, odmenou vám však ich bude ich výborná odolnosť a bezúdržbovosť. Vybrať si ich môžete v rôznom farebnom prevedení.

Aká by mala byť tepelná izolácia okien

Tepelná izolácia okien sa vyjadruje súčiniteľom prechodu tepla cez okno. Tento parameter sa označuje Uw. Platí, že čím je hodnota Uw nižšia, tým má okno lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Keďže tak dochádza k menším tepelným stratám, praxi vám nižší súčiniteľ prechodu tepla cez okno prinesie nižšie náklady na vykurovanie. Jednotka, v ktorej sa Uw uvádza, je W/(m2K).

Aké by malo byť Uw okna? Podľa platných slovenských noriem by mala byť jeho hodnota pre novostavby maximálne 0,85 W/(m2K). Pre pasívne domy zvoľte okná s Uw do 0,80 W/(m2K).

Najnovšie články

Otvorili sme showroom v Starej Ľubovni
Nové interiérové dvere do starej zárubne?
Prečo sa rozhodnúť pre kompozitnú podlahu
Čo robiť aby ste sa nezbláznili z cien za kúrenie?