Siete proti hmyzu | postaviť dom

 

Siete proti hmyzu

Cez otvorené okná preniká dnu nielen čerstvý vzduch, ale aj prach, peľ a otravný hmyz. Jedinou spoľahlivou ochranou proti tomuto sú sieťky. Jemná sieťovina vytvorí dostatočnú bariéru pre hmyz a peľ. Chemické prípravky ako preje, elektrické odpudzovače, sviečky alebo mucholapky môžu byť v konečnom dôsledku celkom nákladné.

Sieťky proti hmyzu sa vyrábajú na mieru a sú určené pre okná, balkónové dvere, ale aj pre posuvné dvere / portály.

Dôležitý je aj výber správnej sieťoviny. Tá môže byť z rôzneho materiálu, pevnosti, veľkosti oka, farby a hrúbkou vlákna. Hustejšia sieťovina prepúšťa menej svetla, čím zároveň bráni prehrievaniu interiéru.

Najčastejším typom je sieťovina z plastu, alebo zo sklených vlákien potiahnutých plastom v sivej alebo čiernej farbe. K dispozícii sú aj zosilnené sieťoviny, ktoré sú odolné aj proti hlodavcom a domácim zvieratám. Posledným typom sú sieťky proti peľu. Tie sa vyznačujú hustejšou sieťovinou, ktorá prepúšťa menej peľových a prachových častíc.

Rám sieťok môže byť v rôznych farbách alebo v drevoimitačnom vzore.

Pevné sieťky proti hmyzu pre plastové okná

Sieťky majú pevný hliníkový extrudovaný rám, ktorý je v rohoch spojený plastovými (menšie sieťky), alebo hliníkovými (väčšie sieťky) rohovníkmi.

Montáž je jednoduchá. Sieťku pomocou úchytov vsadíme z interiéru do rámu okna a pomocou otočných držiakov ju zafixujeme. Bez vŕtania, bez mechanického zásahu do konštrukcie okna. Rovnako jednoduchá je aj demontáž sieťky.

Rám sieťky je tenký, prakticky splýva s okenným rámom a nezavadzia tak ani vonkajším roletám, či žalúziám.

Pevné sieťky proti hmyzu pre hliníkové okná

Rám je vyrobený z hliníkového profilu, v rohoch je spojený hliníkovými rohovníkmi.

Montujú sa pomocou horných a dolných pružinových závesov, ktoré zapadnú do drážky rámu hliníkového okna. Po celom obvode je osadené štetinové tesnenie, aby sieťka dobre doliehala k rámu a zároveň chráni rám okna pred poškriabaním.

Profil sieťky pre hliníkové okná je masívnejší, než pre plastové okná. Vystupuje zhruba 1 cm pred okno.

Plisovaná sieťka proti hmyzu na okná

Plisé sieťky sú vhodné na okná cez ktoré potrebujeme z času na čas niečo podať, alebo poliať kvety, prípadne ich nechceme mať na okne stále.

Posuvná sieťka sa posúva vo vodiacich rámoch. Tie sú vyrobené z extrudovaného hliníka a je možné ich upevniť do rámu okna, alebo do ostenia.

Otváravé sieťky proti hmyzu na dvere

Sieťky sa skladajú z pevného hliníkového rámu a von otváravého hliníkového krídla so sieťovinou. Druhý variant je sieťka bez rámu, iba s pántami.

Rám sa napevno montuje k rámu dverí. V prípade bezrámovej verzie sa pánty montujú priamo na rám. Pánty v oboch prípadoch môžu byť obyčajné alebo samozatváracie.

Sieťka drží zatvorená pomocou magnetov. 

Súčasťou rámu môže byť aj priečka, väčšinou vo výške 800 mm od spodného rámu. Táto priečka celú sieťku spevňuje a pomáha udržať sieťku lepšie napnutú. Tiež môže pomôcť pri otváraní sieťky v prípade, že v rukách už niečo držíme. Podobne môže poslúžiť aj voliteľná okopová lišta pre otvorenie pomocou nohy.

Posuvné sieťky proti hmyzu

Rám sieťky sa celý posúva do strany vo vodiacich profiloch z extrudovaného hliníku, ktoré sú namontované hore a dole. Vodiace koľajnice sú utesnené pred plazivým hmyzom alebo mravcami pomocou štetinového tesnenia.

Plisovaná sieťka proti hmyzu pre balkónové, terasové dvere a zdvižno-posuvné dvere

Plisé sieťky sa odsúvajú do strany a sú vhodné k balkónovým, terasovým alebo posuvným dverám.

Rám sa montuje do ostenia alebo do rámu dverí. Je dostatočne tenký aby neprekážal vonkajším roletám alebo žalúziám.

Sieťovina je skladaná do záhybov a vedená je pomocou pevne napnutých vodiacich šnúr.

Záver

Sieťky proti hmyzu je dobré riešiť už v projekte, prípadne pri výbere okien a dverí. Je totiž treba myslieť na rozmerové obmedzenia (napríklad vzhľadom k vonkajším žalúziám, alebo roletám) a odlišnosti v spôsobe uchytenia s ohľadom na konkrétne okno alebo dvere.

Najnovšie články

Údržba plastových okien: Na čo netreba zabúdať?
Garážové brány: Na čo sa zamerať pred ich kúpou?
Vyberáte okná do domu či bytu? Poradíme Vám ako si vybrať správne!
Nový showroom na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni !
Ako umyť sklá bez šmúh
Čo robiť aby ste sa nezbláznili z cien za kúrenie?