Nenaleťte - firmy poskytujúce predražený servis okien | postaviť dom

Opakuje sa to skoro každý rok, hlavne pred zimným obdobím.

Niekto Vám zazvoní - firma - servis okien, Vy mu otvoríte a hneď spustí:

- "Dobrý deň, prišli sme Vám skontrolovať okná, bezplatne!"

Žiaľ, týmto sa to nekončí, týmto to iba začína. A bude to drahé. Navyše vo väčšine prípadov úplne zbytočné.

- "Okná už máte asi dlhšie než 5 rokov, že?

Počas kontroly Vám samozrejme zistia, že okná Vám netesnia - najčastejšie pomocou "testu" s papierom.

- "Vidíte, cez tesnenie zavretého okna dokonca ľahko prestrčím aj papier, to okno vôbec netesní milá paní / pán."

- "Tu bude treba vymeniť tesnenia okien, inak v zime zamrznete / nedoplatíte sa za kúrenie."

A pritom to v 90 % prípadov nie je pravda. Ak má okno správne nastavený prítlak a tesnenie Vám nestvrdlo (aj to sa môže stať, ale len zriedka), prípadne sa inak mechanicky nepoškodilo (deti a domáci maznáčikovia dokážu občas divy, ale občas sa múže stať aj nejaká nehoda), tak stále tesní dobre. Aj keď cez neho viete prestrčiť papier. Dokonca aj cez úplne nové okno so správne nastaveným prítlakom (nie s prehnane vysokým prítlakom) prestrčíte s trochou námahy papier - vďaka tvarovaniu tesnenia.

Áno existujú aj prípady, kedy bolo okno zle nastavené na vysoký prítlak a tým tesnenie veľmi trpelo - bolo nadmerne stlačené po celú dobu. V tomto prípade po určitom čase stratí svoju pružnosť, a tak postupne prestane doliehať. V takomto prípade, ale iba výmena tesnenia stačiť nebude, pretože po určitom čase budete tam, kde ste boli pred jeho výmenou. Tu z dlhodobého hľadiska pomôže iba ak sa spolu s výmenou tesnenia správne nastaví aj prítlak krídla okna.

No a teraz môžeme prejsť k tomu "zadarmo".

- "Vaše tesnenie je už staré, stuhnuté a poriadne netesní!"
- "Ak nevymeníte tesnenia mladá paní / pán, budete musieť veľa kúriť a všetko Vám unikne okamžite von. A zvonku Vám sem bude fúkať studený vzduch."
- "My Vám to tesnenie vymeníme" - cena takejto výmeny od nich je často vyše 500 € na byt v paneláku.
- "Pozrite sa ako sa dá toto nové tesnenie krásne naťahovať, aké je pružné." - o skutočnej "kvalite" týchto tesnení radšej taktne pomlčíme.

Poďme si ale spočítať koľko naozaj stojí takáto výmena:

V priemernom 3-izbovom byte sú 3 veľké dvojkrídlové okná, balkónové dvere a jedno otváravé okno vedľa balkónových dverí. Tieto majú zväčša po 3 tesnenia (občas aj iba 2) na jedno okno. Jedno veľké okno potrebuje 3 tesnenia, približne po 9,5 m = 28,5 metrov. Balkónové dvere majú približne 7 m a 3 tesnenia = 21 metrov. Bočné balkónové otváravé okno má okolo 4,5 m obvod a 3 tesnenia = 13,5 m. To všetko nám dokopy dáva 120 metrov tesnenia. Jeden bežný meter tesnenia stojí okolo 1 € (nie všetky okná majú rovnaké tesnenia, niektoré ich majú drahšie a iné zase lacnejšie), čiže celková cena za tesnenie je v priemernom 3-izbovom byte zhruba 120 € bez montáže. Montáž tesnenia je jednoduchá a zvládne ju aj každý sám. Ale aj keby ste si toto tesnenie nechceli montovať sami, musíte uznať, že cez 380 € by ste za montáž určite dať nechceli, obzvlášť keď nie je zložitá a netrvá až tak dlho.

Vždy je preto najlepšie navštíviť predajcu svojich okien, prípadne najbližšieho v okolí a informovať sa uňho, než aby ste naleteli podomovým opravárom a pokútnym servisným firmám. Ten Vám poradí, či je výmena tesnenia skutočne potrebná, prípadne odporučí alebo vykoná iný potrebný servis okien.

Poznámka na koniec: o tesnenie okien sa treba pravidelne starať - aspoň raz ročne ho umyť, vysušiť a naniesť pomocou handričky silikónový olej na oživenie pružnosti tesnenia (ten sa často predáva napríklad v železiarstve, ale aj v rôznych akciách reťazcov vo forme spreja - nastriekame ho na handru a ňou následne potrieme tesnenie - nestriekame priamo na tesnenie!).
A ešte jedna rada: všeobecne je dobré (ale nie nutné) nastavovať prítlak pred zimou na trochu vyšší (netreba to ale preháňať, naozaj iba trochu) a po zime tento prítlak zase trochu povoliť.

Najnovšie články

Ako vybrať správne sklo
Údržba plastových okien: Na čo netreba zabúdať?
Garážové brány: Na čo sa zamerať pred ich kúpou?
Vyberáte okná do domu či bytu? Poradíme Vám ako si vybrať správne!
Nový showroom na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni !
Ako umyť sklá bez šmúh